Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Desperate 2293377_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
5. februára 2019 16:39 Ministerstvo školstva od vŠkolstveSITA

Cieľom programu Škola bez nenávisti je prevencia voči šikane

V júni čaká školské tímy vyhodnotenie výsledkov pilotného ročníka a zároveň program Škola bez nenávisti

Cieľom programu Škola bez nenávisti je podporiť školy v nastavovaní preventívnych opatrení voči šikanovaniu, nenávistným prejavom a v podpore priateľského a bezpečného prostredia v školách. Cieľom pilotného ročníka je overiť kritériá hodnotenia, štandard kvality aj celkové nastavenie programu. Zapojili sa doň tri základné a štyri stredné školy z rôznych regiónov Slovenska.

Tímy škôl sa stretli v Bratislave, aby sa dozvedeli viac o vzdelávaní k ľudským právam či využívaní rovesníckeho prístupu v školách. Tímy sú zložené zo školských psychologičiek, vyučujúcich rôznych predmetov, ale aj žiackych školských rád.

Odolnosť voči šikane

Spoznanie situácie v oblasti šikanovania v školách je len prvým krokom. Dôležité je naučiť sa ako v takýchto prípadoch zareagovať a ako podporiť deti, ktoré sa so šikanovaním stretnú. Odborníčka Andrea Cox hovorila o tom, ako podporiť odolnosť detí voči šikanovaniu.

Účastníci mali možnosť nahliadnuť do mysle tínedžera a pokúsiť sa vcítiť nielen do prežívania obetí, ale aj šikanujúcich. Program prvého dňa uzavreli Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva a Lukáš Osvald z organizácie Človek v ohrození. Predstavili dostupné príručky, metodiky a ďalšie materiály, ktoré môžu školy využiť v oblasti vzdelávania k ľudským právam.

Ľudské práva sú neodňateľné

Školské tímy sa na workshope naučili, ako zapájať žiakov tak, aby čo najefektívnejšie využili potenciál rovesníckeho prístupu vo vyučovaní a rozvoji školy. Metódu zážitkového vzdelávania k ľudským právam predstavila Michaela Ujházyová z IUVENTY. Prostredníctvom aktivít z príručky Kompasito účastníci zažili, čo vlastne znamená, keď hovoríme, že ľudské práva sú neodňateľné.

Záver trojdňového programu bol venovaný tímovej spolupráci v školách, projektovému plánovaniu a harmonogramu aktivít v druhej polovici pilotného ročníka Školy bez nenávisti.

V júni čaká školské tímy vyhodnotenie výsledkov pilotného ročníka a zároveň program Škola bez nenávisti odštartuje prvý ročník, otvorený všetkým základným a stredným školám, ktoré sa chcú zapojiť do spoločného úsilia o vytvorenie prostredia bez šikanovania a nenávistných prejavov v školách.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame