
Dnes je Svetový deň bez mobilného telefónu
Svetový deň má podnietiť ľudí k úvahám, ako technologický prostriedok zasiahol do ich správania a komunikácie
Svetový deň bez mobilného telefónu a smartfónu pripadá na 6. februára. Podtitul tohtoročnej kampane odkazuje na americký film Idiocracy z roku 2006, ktorý satirickým spôsobom poukazuje na možnosti morálneho a intelektuálneho úpadku ľudstva v budúcnosti práve pod vplyvom moderných technológii.
Ako agentúru SITA informoval Lukáš Migaľ z Odborného liečebného ústavu psychiatrického Predná Hora, zámerom iniciatívy nie je zakázať mobilné telefóny, ale rozprúdiť celospoločenskú diskusiu. Výrobcovia zdokonalili mobilné telefóny natoľko, že sa viac hovorí o inteligentných mobiloch, či smartfónoch s viacerými rôznymi aplikáciami.
Mobily sťažujú život v zmysle, že zasahujú do súkromného života
Popri základných funkciách – telefonovaní či písaní krátkych textových správ, smartfóny umožňujú využívať ďalšie aplikácie. Napríklad navigáciu, elektronickú poštu, fotografovanie, nahrávanie videosekvencií, lokalizáciu pomocou GPS či uhrádzanie platieb.
Moderný komunikačný nástroj síce uľahčuje, ale zároveň aj sťažuje život užívateľovi. Sťažuje v zmysle, že zasahuje do jeho súkromného života.
Každodenný spoločník človeka
Prvýkrát bol Svetový deň bez mobilu 6. februára 2001. Už vtedy trval vo Francúzsku tri dni. Odvtedy sa mobil stal každodenným spoločníkom človeka a zmenil spôsob jeho komunikácie. Svetový deň má podnietiť ľudí k úvahám, ako technologický prostriedok zasiahol do ich správania a komunikácie.
S myšlienkou, aby sa raz do roka dodržiaval Svetový deň bez mobilného telefónu, prišiel francúzsky spisovateľ Phil Marso. Ide mu o to, aby ľudia využili svetový deň na úvahy a diskusie o mobile či smartfóne. Napokon, tento prostriedok modernej komunikácie sa pre Marsoa stal inšpiračným zdrojom na napísanie kníh. V roku 1999 „ueur de portable sans mobil apparent, prvej knihy o mobile.
Dátum 6. februára je symbolický
Potom tri roky požadoval, aby sa na tému mobilu uskutočnila rozsiahla diskusia. Keďže výsledok nezodpovedal jeho očakávaniam, napísal v roku 2004 dielo Mobilou: humorne ladené prieskumy o všetkých aspektoch mobilného telefónu na človeka – správaní, zdravotných dosahoch a podobne.
Dátum 6. februára je symbolický. Vo francúzskom kalendári naň pripadá sviatok sv. Gastona. Spisovateľa inšpiroval veršík francúzsko-talianskeho speváka, skladateľa a textára Nina Ferrera (1934-98): „Gaston, zvoní tam telefón, nikdy nikto naň neodpovedá“.
Témy
Najčítanejšie za 24 hodín
Mladí získavajú informácie najmä z blogov
Z prieskumu ďalej vyplýva, že len 16 percent mladých si vždy overí informáciu z iných … Čítať ďalej
Projekt Bezinternetu.sk má ukázať, že aj bez mobilov sa dá plnohodnotne žiť
Projekt ponúka návod, ako dobrovoľne obmedziť vplyv digitálneho prostredia, alebo na istý čas žiť úplne … Čítať ďalej
Väčšina podnikateľov považuje vzdelávací systém na Slovensku za zlý
Až 75 percent podnikateľov súhlasí s tým, že im chýbajú informácie o kvalite škôl Väčšina … Čítať ďalej
Medici sa môžu uchádzať o grant už len do konca roka
Suma sa vypláca mesačne počas akademického roka a trvania štúdia, okrem mesiacov júl a august … Čítať ďalej
Žiaci majú problémy s kybernetickou bezpečnosťou, vyplýva to z výsledkov IT Fitness Testu
Priemerná úspešnosť testu pre stredné a vysoké školy klesla zo 42,59 percenta v roku 2017 … Čítať ďalej
Oproti roku 2002 klesol počet vysokoškolákov študujúcich technické smery asi o 10 percent
Do roku 2023 bude na trhu práce prevažovať dopyt po špecialistoch – vysokoškolsky vzdelaných ľuďoch, … Čítať ďalej