Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Omr 3723125_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
12. marca 2019 12:58 Regionálne školstvo od vŠkolstveSITA

Dnes sa začali písomné maturity

Týždeň písomných maturít dnes tradične otvoril externý test a slohová práca zo slovenského jazyka a literatúry

Pre viac ako 43 100 maturantov zo 706 stredných škôl sa dnes začali písomné maturity. Oddnes do piatka 15. marca si budú študenti maturitného ročníka overovať vedomosti zo slovenčiny, cudzieho jazyka a matematiky. V prípade žiakov maďarskej a ukrajinskej národnosti aj ich materinského jazyka. Informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva.

Týždeň písomných maturít dnes tradične otvoril externý test a slohová práca zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré píše približne 39 500 žiakov. Z predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra to isté čakalo aj takmer 1 800 maturantov zo stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským.

Najčastejšie si maturanti vyberali anglický jazyk

V stredu 13. marca budú všetci písať externý test a slohovú prácu z vybraného povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 alebo B2. Pre žiakov z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, je v tomto čase určený externý test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1.

„Najčastejšie si maturanti opäť vyberali anglický jazyk, z ktorého bude maturovať na všetkých troch úrovniach náročnosti viac ako 36 200 žiakov. Ide o 84 percent všetkých maturantov. Nasleduje nemčina (2 858 žiakov) a ruština (876 žiakov). Francúzštinu si vybralo 24 maturantov, španielčinu 13. Iba jeden žiak si zvolil maturitu z talianskeho jazyka,“ informoval rezort školstva.

Maturitný týždeň sa skončí v piatok

Vo štvrtok 14. marca, čaká externý test z matematiky približne 6 000 maturantov, ktorí si vybrali tento predmet.

Maturitný týždeň uzavrie v piatok 15. marca test a slohová práca z vyučovacieho jazyka maďarského (1 786 maturantov) a ukrajinského (18 maturantov) pre žiakov škôl týchto národnostných menšín.

Na elektronickú maturitu sa prihlásilo vyše 1 500 žiakov

Žiaci certifikačných stredných škôl si mohli zvoliť absolvovanie maturitných testov z vyučovacích jazykov a matematiky elektronickou formou. Týka sa to maturity zo slovenského jazyka a literatúry, slovenského jazyka a slovenskej literatúry a matematiky. Na elektronickú maturitu sa prihlásilo vyše 1 500 žiakov z približne 90 škôl.

Náhradný termín je naplánovaný na 9. až 12. apríla

Výsledky riadneho termínu externej časti maturitnej skúšky si všetky školy môžu prevziať 2. mája elektronickou formou. Výsledky žiakov v papierovej forme školám doručia 3. až 6. mája. Náhradný termín písomných maturít určený pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je naplánovaný na 9. až 12. apríla.

Opravný termín písomných maturít bude od 3. do 6. septembra.

Viac informácií je dostupných na stránkach www.nucem.sk/sk/maturita a www.etest.sk/e-maturita-2019/.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame