Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro 163475_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
7. marca 2019 9:36 Vysoké školstvo od vŠkolstveSITA

Do Fondu na podporu vzdelávania pribudne nový druh pôžičky

Podnetom na predloženie návrhu novely zákona o fonde bola potreba prijať opatrenia na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, najmä zdravotných sestier

Do Fondu na podporu vzdelávania pribudne nový druh pôžičky (stabilizačná pôžička) ako formy sociálnej podpory vybraných skupín študentov vysokých škôl, ktorí štúdiom zvoleného študijného programu získajú kvalifikačný predpoklad na výkon povolania ohrozeného nedostatkom pracovných síl v Slovenskej republike.

Nedostatkové regulované povolania budú každoročne zverejnené v zozname nedostatkových povolaní. Zoznam bude vytvárať Inštitút vzdelávacej politiky (organizácia ministerstva školstva) v spolupráci s ministerstvom práce a s príslušným ústredným orgánom štátnej správy. Nový druh pôžičky schválila v stredu vláda.

Podľa ministerstva školstva bola podnetom na predloženie návrhu novely zákona o fonde prioritná potreba prijať opatrenia na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov. Najmä zdravotných sestier v systéme zdravotníctva. Jedným z týchto opatrení je poskytovanie pôžičky študentom študijného odboru ošetrovateľstvo prostredníctvom fondu.

Úroková sadzba sa navrhuje rovnaká ako pri ostatných druhoch pôžičiek

Ako uviedol rezort školstva pre agentúru SITA, výška maximálnej sumy bude podľa návrhu zákona určená v dotačnej zmluve medzi ministerstvom školstva a Fondom na podporu vzdelávania.

„Dĺžka splátkového obdobia bude závisieť od toho, koľkokrát počas štúdia bude študentovi stabilizačná pôžička poskytnutá a ako dlho, a či vôbec bude pracovať po ukončení štúdia v nedostatkovom regulovanom povolaní na území SR. Úroková sadzba sa navrhuje rovnaká ako pri ostatných druhoch pôžičiek. Teda základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná v deň zverejnenia informácií zvýšená o tri percentuálne body. Je rovnaká počas celej lehoty splatnosti. Výška úrokovej sadzby nesmie prekročiť štyri percentá,“ vysvetlilo ministerstvo.

Pôžičkový vzťah sa môže stať akoby grantom

Nový druh pôžičky pre študentov bude podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej motivovať tých, ktorí po skončení vysokej školy zostanú na Slovensku pracovať. Ide o formu stabilizačnej pôžičky. „Ak absolvent po skončení štúdia zostane u nás zamestnaný, v závislosti od počtu odpracovaných rokov mu bude istina odpustená. Ide o pôžičkový vzťah, ktorý sa môže stať akoby grantom, ale za splnenia istých podmienok,“ dodala Lubyová.

Fond na podporu vzdelávania ako neštátny účelový fond poskytuje v súčasnosti pôžičky študentom vysokých škôl, pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom v regionálnom školstve a zamestnancom vysokej školy, ktorí do dňa doručenia žiadosti dosiahnu vek najviac 35 rokov a sú vysokoškolskými učiteľmi, výskumnými pracovníkmi vysokej školy alebo umeleckými pracovníkmi vysokej školy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame