Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Internet.jpg
Foto: Pixabay.com
12. októbra 2018 11:20 Regionálne školstvo od vŠkolstveSITA

Ministerstvo školstva podpísalo zmluvu s víťazom súťaže na projekt Edunet

Cieľom Edunetu je vybudovať jednotnú rezortnú komunikačnú infraštruktúru a poskytnúť školám kvalitné, bezpečné a garantované pripojenie aj k agendovým a vzdelávacím systémom

Ministerstvo školstva uzavrelo rámcovú zmluvu spolu s dodatkom s úspešným účastníkom súťaže na poskytovanie internetu v školách, so spoločnosťou SWAN. Rezort tak urobil na základe rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave.

Podpisom s dodávateľom Edunet_SK odstránilo ministerstvo školstva súčasný nezákonný stav. Ten vznikol uzavretím zmluvy so spoločnosťou Telekom na projekt Infovek 2 bez súťaže priamym rokovacím konaním, keď bol vo funkcii ministra školstva Juraj Draxler. V dôsledku tohto konania musel rezort školstva zaplatiť pokutu 790-tisíc eur.

Edunet prešiel jedným z najpreverovanejších verejných obstarávaní na Slovensku.

Jednotná rezortná komunikačná infraštruktúra

Technické riešenie projektu má prísne kritériá na bezpečnosť, kvalitu a garanciu poskytovaných služieb. Ide o centrálne manažované riešenie s nepretržitým dohľadom prevádzky, ktoré pre školy zabezpečí napríklad telekomunikačné a dátové služby.

Cieľom je vybudovať jednotnú rezortnú komunikačnú infraštruktúru. Tá školám poskytne kvalitné, bezpečné a garantované pripojenie aj k agendovým a vzdelávacím systémom, ktoré rezort školstva prevádzkuje.

Ide najmä o zabezpečenie dátovej komunikácie s Dátovým centrom rezortu školstva, napríklad aj pre potreby e-testovania či distribúcie digitálneho obsahu do škôl.

Projekt Edunet je podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej koncipovaný ako rámcová zmluva pre 6 700 škôl a školských zariadení. „Zahŕňa materské, základné aj stredné školy na Slovensku, pričom celková výška nákladov sa bude odvíjať od počtu pripojených škôl. Je na slobodnom rozhodnutí každej školy alebo školského zariadenia, či sa zapojí do projektu Edune_SK alebo využije možnosť vybrať si služby iného poskytovateľa internetových služieb, pokiaľ im viac vyhovujú,“ dodala Lubyová.

Pracovná skupina

Na ministerstve školstva v súčasnosti vzniká pracovná skupina na prípravu ďalších verejných obstarávaní v oblasti informačno-komunikačných technológií. Dôvodom je, že tieto procesy trvajú dva až tri roky a rezort sa chce na ne vopred pripraviť.

Pracovná skupina sa bude zaoberať prípravou podkladov pre stratégiu poskytovania dátových služieb pre základné a stredné školy a ich pripojenia na rezortné školské databázy v budúcnosti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame