Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
100.jpg
Foto: Pixabay.com
22. decembra 2018 16:36 Vysoké školstvo od vŠkolstveSITA

Národná banka Slovenska vydá mincu k 100. výročiu založenia Univerzity Komenského

Slovenská pošta vydá príležitostnú poštovú známku v nominálnej hodnote 1,90 eura v náklade 200-tisíc kusov

Národná banka Slovenska vydá v júni 2019 striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur k 100. výročiu založenia Univerzity Komenského v Bratislave (UK). Ako agentúru SITA informovala Lenka Miller z Oddelenia vzťahov s verejnosťou UK, do súťaže predložili desať výtvarných prác od siedmich autorov.

Komisia odporučila prvú cenu a realizáciu návrhu Patrika Kovačovského. „Návrh najlepšie vystihuje náplň prvej národnej univerzitnej vzdelávacej inštitúcie na Slovensku,“ píše sa v stanovisku Komisie na posudzovanie výtvarných návrhov pamätných mincí a zberateľských mincí. Jej odbornými poradcami v procese hodnotenia bola zástupkyňa Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Ľubica Kázmerová a prorektor UK Vincent Múcska.

„Sté výročie Univerzity Komenského v Bratislave pripadá na 27. júna 2019. V súvislosti so storočnicou najväčšej a najstaršej slovenskej univerzity bude vydaná aj známka a medaila,“ priblížil rektor UK Karol Mičieta. Slovenská pošta vydá príležitostnú poštovú známku v nominálnej hodnote 1,90 eura v náklade 200-tisíc kusov. Motívom je portrét Jána Amosa Komenského, priečelia budovy UK a žezlo rektora UK so znakom Slovenskej republiky.

Podobné motívy bude niesť aj pamätná medaila, ktorú univerzita dáva vyhotoviť pri príležitosti svojho jubilea v Mincovni Kremnica. Na averze medaily z patinovaného striebra je podobizeň Jána Amosa Komenského a na reverze historická budova univerzity na Šafárikovom námestí. Autorom výtvarného návrhu je sochár Alojz Drahoš, ktorý pôsobí na Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty UK.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame