Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bezinternetusk.jpg
Foto: Pixabay.com
7. februára 2019 11:29 Iné od vŠkolstveSITA

Projekt Bezinternetu.sk má ukázať, že aj bez mobilov sa dá plnohodnotne žiť

Projekt ponúka návod, ako dobrovoľne obmedziť vplyv digitálneho prostredia, alebo na istý čas žiť úplne bez neho

V rámci celosvetovej iniciatívy Deň bezpečného internetu, ktorý bude v piatok 8. februára, pripravilo OZ eSlovensko projekt Bezinternetu.sk. Hlavným cieľom je ukázať, že aj bez mobilov či televízie sa dá plnohodnotne a dokonca zdravšie žiť.

Mesiac Bezinternetu.sk si ako pilotná škola vyskúšala Základná škola v Kráľovej pri Senci. „Pre túto dobu nie je bežné, aby sa žiaci vzdali mobilov a internetu v škole aj v súkromí. Deti to prijali ako výzvu a pomohlo to škole aj rodičom. Odporúčam, aby si projekt Bezinternetu.sk vyskúšali aj na ďalších školách,“ povedala riaditeľka školy Darina Deáková.

Trvalé zníženie vplyvu technológií

Ako agentúru SITA informoval Vladimír Kroupa z OZ eSlovensko, projekt ponúka návod, ako dobrovoľne obmedziť vplyv digitálneho prostredia, alebo na istý čas žiť úplne bez neho.

„Vychádzame zo skúseností z rôznych krajín sveta. Nadmerné používanie informačno-komunikačných technológií, vrátane mobilov a internetu, je rastúcim zdravotným a spoločenským problémom. Projekt má cieľ zaviesť do života určité zásady a princípy, ktoré trvalo znížia vplyv digitálnych technológií a internetu,“ vysvetlila odborníčka na mediálnu gramotnosť Nataša Sláviková

Podľa Slávikovej, výsledky ukazujú, že menej internetu prispelo k pozitívnej zmene správania detí, k emocionálnej pohode v rodinách, rovnako k väčšej komunikácii medzi deťmi, rodičmi či súrodencami.

Zo žiakov ZŠ Kráľová pri Senci sa dobrovoľne zapojilo do projektu 26 percent žiakov. Z toho 63 percent dievčat a 37 percent chlapcov. Takmer 70 percent žiakov vydržalo bez internetu a digitálnych technológií celý mesiac. Dvadsaťjeden percent vydržalo tri týždne, päť percent dva týždne a päť percent jeden týždeň.

Viac pohybu

Podľa rodičov sa až 79 percent detí viac venovalo aktívnym činnostiam. Viac kníh a časopisov čítalo 69 percent detí, 64 percent viac komunikovalo s rodičmi a viac sa hralo so súrodencami. Viac pohybu a športu malo 60 percent detí a 43 percent sa viac venovalo umeleckým a kreatívnym činnostiam.

Rodičia sa vyjadrili aj k používaniu mobilných zariadení v školskom prostredí. Za úplný zákaz sa vyjadrilo až 81 percent z nich, rovnako 81 percent rodičov nesúhlasilo s ich používaním v školských jedálňach. Sedemdesiatštyri percent rodičov by nepovolilo ich používanie v školských klubov a 62 percent počas prestávok.

Viac ako 30 ocenení

Zapojiť sa do projektu Bezinternetu.sk je možné pomocou kontaktného emailu mesiac@bezinternetu.sk. Projekt realizuje nezisková, mimovládna organizácia eSlovensko, ktorá sa zaoberá najmä primárnou a sekundárnou prevenciou, vedou, výskumom a neformálnym vzdelávaním na Slovensku.

Reaguje na aktuálne potreby spoločnosti a efektívne ich tlmočí mladej generácii. V roku 2017 otvorilo prvé slovenské Centrum prevencie internetovej závislosti podľa vzoru amerického Center for Internet Addiction alebo liečebno-výskumných centier v Nemecku, Veľkej Británii, Holandsku a Číne.

V roku 2019 uvedie eSlovensko do kín celovečerný film Kto je ďalší? venovaný internetu. eSlovensko získalo za svoje projekty vyše 30 ocenení v zahraničí a na Slovensku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame