Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bankovky.jpg
Foto: Pixabay.com
17. októbra 2018 15:15 Ministerstvo školstva od vŠkolstveSITA

Rozpočet pre školstvo je podľa Slovenskej komory učiteľov závažnou prehrou Slovenska

Neochota investovať v čase prosperity sa nám podľa komory vráti v odchode mnohých mladých ľudí do zahraničia

Rozpočet pre školstvo je podľa Slovenskej komory učiteľov závažnou prehrou Slovenska. V roku 2016 sa všetky školské organizácie zhodli na požiadavke, aby podiel z HDP na školstvo bol do konca nastávajúceho volebného obdobia najmenej šesť percent, čo je priemer vyspelých krajín OECD.

Z návrhu rozpočtu na rok 2019 je však jasné, že stagnácia na podpriemernej úrovni približne štyri percentá HDP bude pokračovať.

Väčšina peňazí s pravdepodobnosťou prepadne

Zdroje na regionálne školstvo v roku 2019 v porovnaní so schváleným rozpočtom roku 2018 porastú len o 21,8 milióna eur. „Pritom na žiaka stále dávame iba asi 70 percent toho, čo v krajinách OECD. V rozpočte sa spoliehame na eurofondy, ktoré však nedokážeme zmysluplne čerpať. Alarmujúcim faktom je mimoriadne nízke, len dvojpercentné čerpanie zdrojov z EÚ. Dnes sme mali byť na úrovni 65 percent a s veľkou pravdepodobnosťou väčšina peňazí prepadne,“ povedal predseda komory Vladimír Crmoman.

Samotné ministerstvo financií v návrhu rozpočtu konštatuje, že platy slovenských učiteľov v medzinárodnom porovnaní zaostávajú. Navrhuje, aby sa nastupujúcim pedagógom zvyšovali platy výraznejšie. Rezort financií chce, aby bolo učiteľské povolanie atraktívne pre mladých ľudí aj počas celej kariéry.

„Pri zachovaní nastaveného rozpočtového tempa tejto vlády je však ťažké dosiahnuť mzdu pedagóga, ktorá by bola primeraná k priemeru vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Priemer krajín OECD je 91 percent. Na Slovensku, aj so všetkými príplatkami, je to len 64 percent priemerného platu zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním. Plánovanými 10 miliónmi eur pre nastupujúcich pedagógov vláda len ťažko zabezpečí sľubovanú atraktivitu profesie,“ vysvetlili učitelia.

Obedy zadarmo a Edunet

Učitelia tvrdia, že vláda plánuje úplne neefektívne a nekoncepčne vyhodiť viac ako sto miliónov eur na obedy „zadarmo“. Tým skomplikujú situáciu školám s prevádzkou jedální. Naďalej nerieši situáciu s chýbajúcimi asistentmi, odbornými tímami či učebnicami. „Rodičia tak pre svoje deti z vlastného vrecka priplácajú za štandard, zatiaľ čo zo štátneho máme platiť napríklad predražený Edunet. Vychovávatelia budú mať naďalej nereálne nastavený úväzok a čoraz častejšie budeme zápasiť s nedostatkom kvalifikovaných pedagogických i nepedagogických zamestnancov,“ dodali učitelia.

Neochota investovať v čase prosperity sa nám podľa Slovenskej komory učiteľov vráti v odchode mnohých mladých ľudí do zahraničia a v ďalšej devalvácii vzdelania na Slovensku.

O takmer 200 miliónov viac

Ministerka školstva Martina Lubyová je naopak s rozpočtom pre ministerstvo školstva spokojná. Cieľom rezortu v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania je dofinacovávať školstvo, aby sme sa priblížili k najvyspelejším krajinám sveta, ako sú krajiny OECD. „V rozpočte na rok 2019 je o takmer 200 miliónov viac na oceňovanie a platy učiteľov, vedcov, výskumníkov a na zvyšovanie ich platových taríf. Zatiaľ to nevidieť v tabuľkách štátneho rozpočtu, pretože tieto peniaze boli dorokované po tom, ako v máji začal vznikať rozpočet,“ vysvetlila šéfka rezortu školstva.

Ministerka povedala však aj to, že rezort školstva má oproti roku 2018 v štátnom rozpočte pokles o 75 miliónov eur a na druhej strane navýšenie ďalším dohovorom o 50 miliónov eur. „To znamená, že celková bilancia je takmer o 25 miliónov eur menej. Treba však pripomenúť, že vo vlaňajšom rozpočte boli financie navýšené najmä pre Národný futbalový štadión. Hovoríme o 63 miliónoch eur. Tento rok nám to nefiguruje v rozpočte. Veľký pokles je tak spôsobený jednorazovou platbou za futbalový štadión,“ vysvetlila Lubyová.

Šéfka rezortu školstva na záver zdôraznila, že keď sa odrátajú financie v rozpočte vyčlenené na tento zámer, tak rezort bude mať v budúcom roku o 38 miliónov eur viac na bežné výdavky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame