Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Deti.jpg
Foto: Pixabay.com
11. marca 2019 14:50 Regionálne školstvo od vŠkolstveSITA

Školská inšpekcia odhalila u predškolákov problémy s písaním

Podľa odborníčky si málokto uvedomuje, že kŕčovité držanie písacích potrieb je úzko spojené so svalovým napätím v celom tele

Správa o stave a úrovni pedagogického riadenia, procesu, podmienok výchovy a vzdelávania v materských školách v školskom roku 2017/2018, ktorú vydala Štátna školská inšpekcia, upozornila na problémy s grafomotorikou. Inšpekcia sledovala 432 tried v 155 materských školách.

Analýza odhalila, že až skoro tretina detí má problém so správnym držaním pera, nevyvíja ním primeranú intenzitu tlaku na podložku, prípadne zotrváva v nevhodnej telesnej pozícii vzhľadom na polohu papiera či zošita. Správne držanie a sed pritom patria medzi základné zručnosti, ktoré by si malo dieťa osvojiť ešte pred nástupom do prvého ročníka.

Rodičia často nevedia, ako má dieťa správne držať pero

Ako agentúru SITA informovala spoločnosť STABILO, podľa odborníkov je skutočný stav ešte viac alarmujúci. „V praxi sa s nesprávnym držaním pera či ceruzky stretávam pomerne často. Rodičia často ani nevedia, ako má vlastne správne držanie vyzerať. Tiež nevedia, aké problémy môže dieťaťu nesprávne držanie pera v budúcnosti spôsobiť. Môžem potvrdiť, že pri hodnotení správneho držania si pritom niekedy nie sú isté ani niektoré učiteľky v materských školách. Navyše, mnohí sa mylne domnievajú, že správne držanie písacích potrieb si má žiak osvojiť až v prvej triede. To je už naozaj neskoro,“ vysvetlila špeciálna pedagogička Svetlana Drábová.

Na písaní a kreslení sa podieľa asi 200 svalov

Podľa Drábovej si málokto uvedomuje, že nesprávne, kŕčovité držanie písacích potrieb je úzko spojené so svalovým napätím v celom tele. Na písaní a kreslení sa totiž podieľa približne 200 svalov ruky a tela. „Ruka je prepojená s orofaciálnou oblasťou, takže držanie priamo ovplyvňuje tvárové svalstvo a predovšetkým rečové schopnosti. Ak je teda ruka v napätí, stuhne čeľusť i jazyk a myšlienkové procesy fungujú oveľa pomalšie,“ dodala Drábová.

Rodičom odporučila, aby dávali deťom do ruky ergonomicky tvarované písacie potreby, ktoré dieťa intuitívne navedú k správnemu držaniu.

Zápisy do 1. ročníka ZŠ budú v apríli

Tento rok budú deti pri zápise do 1. ročníka základnej školy dostávať ergonomicky tvarované ceruzky Easygraph navrhnuté špeciálne pre predškolákov, respektíve prvákov. Za iniciatívou stojí spoločnosť STABILO, ktorá sa dlhodobo venuje vývoju ergonomických písacích potrieb. Počas marca a apríla rozdajú zástupcovia spoločnosti ceruzky 75 percentám základných škôl. Ceruzka Easygraph má trojhranný tvar a vyrezané plôšky na prsty.

Na Slovensku budú zápisy do 1. ročníka základnej školy pre školský rok 2019/2020 od 1. do 30. apríla.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame