Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Board 361516_1280.jpg
Foto: Pixabay.com
14. februára 2019 13:01 Regionálne školstvo od vŠkolstveSITA

Školy pripravili vhodné podmienky na testovanie piatakov, tvrdí školská inšpekcia

Nedostatky zistila inšpekcia v deviatich percentách škôl

Riaditelia a školskí koordinátori vo väčšine škôl pripravili vhodné podmienky a vyhovujúce priestory na testovanie piatakov. Dodržali pokyny týkajúce sa prípravnej fázy testovania, otvárania testových zásielok a kontroly a prevzatia testov.

Vyplýva to zo Správy o stave zabezpečenia a realizácii celoslovenského testovania žiakov piateho ročníka v základných školách v školskom roku 2018/2019, ktorú vypracovala Štátna školská inšpekcia. Testovanie piatakov bolo 21. novembra 2018.

Nedostatky zistila inšpekcia v deviatich percentách škôl. Súviseli s nedôsledným oboznámením sa školských koordinátorov a administrátorov so všeobecnými zásadami a podmienkami stanovenými v pokynoch k realizácii testovania.

Pripravené zasadacie poriadky

Inšpekcia kontrolovala stav zabezpečenia a realizáciu celoslovenského testovania žiakov piateho ročníka v 125 základných školách. Z nich bolo 113 štátnych, desať cirkevných a dve súkromné školy. S vyučovacím jazykom slovenským bolo 115 subjektov a s vyučovacím jazykom maďarským desať.

„Administrácia testov z matematiky, slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry prebiehala vo vhodne upravených triedach, ktorých počet bol identický s počtom skupín. Všetci administrátori mali pripravené zasadacie poriadky. Zoznamy žiakov boli umiestnené na dverách a obsahovali príslušné náležitosti. Koordinátori, administrátori a externý dozor vykonávali svoju činnosť v pridelených skupinách žiakov prevažne v súlade s určenými inštrukciami,“ konštatuje v správe školská inšpekcia.

Priemerný výsledok v teste z matematiky bol 59,3 percenta

Do celoslovenského testovania sa zapojilo 46 360 piatakov na 1 487 základných školách. Žiaci písali testy zo slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry a matematiky.

Z celkového počtu piatakov bolo testovaných aj 3 299 žiakov so zdravotným znevýhodnením, ktorí mali upravené podmienky testovania v závislosti od typu postihnutia.

Na testovaní sa zúčastnilo aj 2 041 žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a 126 cudzincov. Priemerný výsledok v teste z matematiky bol 59,3 percenta a zo slovenského jazyka a literatúry 58,4 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame