Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Malovanie.jpg
Foto: Pixabay.com
14. decembra 2018 11:56 Vysoké školstvo od vŠkolstveSITA

Štyri univerzity vyčerpali 100 percent zo svojho balíka peňazí na rekonštrukciu internátov

Na rekonštrukciu internátov vyčlenila vláda bývalého premiéra Roberta Fica 50 miliónov eur začiatkom februára s tým, že v tomto roku vláda rozdelí univerzitám 20 miliónov eur a zvyšných 30 miliónov v rokoch 2019 a 2020

Zatiaľ štyri univerzity vyčerpali 100 percent zo svojho balíka peňazí určeného na rekonštrukciu internátov. Ide o Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Akadémiu umenia v Banskej Bystrici. Informovala o tom ministerka školstva Martina Lubyová počas kontrolného dňa v študentskom domove Slovenskej technickej univerzity (STU) Mladá garda v Bratislave.

Vyčerpaných je 27 percent

Informácie o čerpaní peňazí sú z 8. novembra a vyčerpaných je zatiaľ 27 percent všetkých prostriedkov. „Ostatné školy napredujú podľa toho, ako sa im darí robiť verejné obstarávanie a ako sa im darí zladiť svoje prostriedky s tými, ktoré dostali od vlády. Ale je tu výrazný progres,“ povedala šéfka rezortu školstva.

Na rekonštrukciu internátov vyčlenila vláda bývalého premiéra Roberta Fica 50 miliónov eur začiatkom februára. V tomto roku vláda rozdelí univerzitám 20 miliónov eur a zvyšných 30 miliónov v rokoch 2019 a 2020. Ako povedal minister financií Peter Kažimír, vláda tento sľub dodrží.

Peniaze si univerzity rozdeľujú podľa kľúča, na akom sa dohodli rektori jednotlivých univerzít. Pre STU je podľa slov ministra financií vyčlenených 8,6 milióna eur a zatiaľ dostala štyri milióny eur, z ktorých dva milióny univerzita minula. „Podľa mojich informácií minula univerzita na rekonštrukciu Študentského domova Mladá garda 600-tisíc eur,“ dodal Kažimír.

Za rok zrekonštruovali 30 izieb

„Keď som pred ôsmimi rokmi kandidoval na rektora univerzity, rozhodol sa dať do svojho volebného programu aj to, že sa budem starať o internáty. Za osem rokov sme investovali asi 2,4 milióna eur z vlastných prostriedkov na tento účel. Dnes máme otvorenú rekonštrukciu vnútorných priestorov asi za dva milióny eur,“ povedal rektor STU Robert Redhammer.

Podľa Redhammera dokázali za rok zrekonštruovať 30 izieb, no ideálne by bolo 300 izieb ročne. Nezrekonštruovaných izieb je 3 000.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame