Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislava 1828485_1920.jpg
Foto: Pixabay.com
11. februára 2019 13:01 Vysoké školstvo od vŠkolstveSITA

Bratislavu a Univerzitu Komenského navštívi svetoznámy vedec

Počas konferencie vystúpia poprední teoretickí fyzici 

Britský teoretický fyzik, matematik a filozof vedy Sir Roger Penrose z Oxfordskej univerzity navštívi vo štvrtok Univerzitu Komenského v Bratislave (UK). Ako informuje webová stránka Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) UK, návšteva potrvá do piatka.

Penrose zavíta na Slovensko pri príležitosti konferencie Quantum spacetime ‘19 (Kvantový časopriestor ‘19). Konferencia bude na pôde FMFI UK. Počas podujatia vystúpia aj ďalší poprední teoretickí fyzici ako Sergio Ferrara, Petr Hořava alebo Kellog Stelle.

Konferenciu zorganizovali v rámci medzinárodného programu Quantum structure of spacetime (Kvantová štruktúra časopriestoru). Sú doň zapojení aj slovenskí vedci z Katedry teoretickej fyziky FMFI UK.

Podujatie vyvrcholí v piatok verejnou prednáškou Sira Rogera Penrosa, ktorý je známy aj ako popularizátor vedy

Podujatie vyvrcholí v piatok 15. februára o 18:00 v Aule UK na Šafárikovom námestí verejnou prednáškou Sira Rogera Penrosa, ktorý je známy aj ako popularizátor vedy. Rozprávať bude na tému Are we seeing Hawking points in the cosmic microwave background? (Vidíme Hawkingove body v žiarení kozmického pozadia?).

Návštevníkom priblíži nedávny objav podporujúci teóriu opakujúcej sa histórie vesmíru, na ktorej vývoji sa významnou mierou podieľa.

Penrose je autorom množstva úspešných kníh určených pre širokú verejnosť a za jeho prácu v tejto oblasti mu v roku 2011 udelili cenu Fonseca Prize. „Pre našu fakultu, celú Univerzitu Komenského i Slovensko je nesmiernou cťou, že k nám zavíta jedna z najvýznamnejších súčasných osobností svetovej vedy a poznania, akou je profesor Roger Penrose,” povedal dekan FMFI UK Daniel Ševčovič.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame