Do stolárskej dielne fiľakovskej školy pribudli dva stroje, ktoré zabezpečia špičkovú úroveň výučby študentov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Do stolárskej dielne fiľakovskej školy pribudli dva stroje, ktoré zabezpečia špičkovú úroveň výučby. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rozšírenie technického vybavenia Strednej odbornej školy – Szakközépiskola Fiľakovo (SOŠ) je ďalším z výsledkov úspešného cezhraničného Akčného plánu zamestnanosti po osi R2 a M3 – Smerom k novej cezhraničnej severojužnej osi hospodárskeho rozvoja.

Dva nové stroje

Ako informovala hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, do stolárskej dielne fiľakovskej školy pribudli dva stroje, ktoré zabezpečia špičkovú úroveň výučby študentov a ich lepšiu prípravu na ďalšie zamestnanie v odbore. Fiľakovská škola získala z programu Interreg viac ako 51-tisíc eur.

Partnermi projektu „Train – Rozvoj výrobných kapacít s cieľom stať sa dodávateľom“ boli fiľakovská SOŠ a maďarská Obchodná a priemyselná komora župy Nógrád – Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (NKIK). Cieľom partnerov bolo zlepšenie situácie v oblasti zamestnanosti v regióne prostredníctvom dvoch úzko prepojených metód.

Hospodársky potenciál regiónu

„Na jednej strane to boli činnosti, ktoré podporujú a propagujú stolársku profesiu v regióne, napríklad stolárske súťaže, študijné cesty, mapovanie potrieb odbornej prípravy, rozvoj vzdelávacieho programu, implementácia tréningov a podobne. Na druhej strane získanie nového vybavenia pre stolársku dielňu SOŠ,“ ozrejmila projektová manažérka Tímea Kovács s tým, že konkurencieschopnosť študentov z oboch strán hranice bude na trhu práce výrazne zvýšená, čím sa posilní aj hospodársky potenciál regiónu.

SOŠ ako slovenský partner spolupráce zmodernizovala svoje vybavenie. „V rámci projektu sme si zaobstarali dva stroje. Jeden stoj na olepovanie hrán pre drevotrieskové dosky, druhým strojom je štvorstranná fréza. Olepovačka bola chýbajúcim článkom k tomu, aby sme vedeli vyrábať nábytok na profesionálnej úrovni. Stroje nám umožnia, aby študenti odchádzali zo školy pripravení pracovať v profesionálnych dielňach pri výrobe nábytku alebo stavebno-stolárskych výrobkov,“ vyjadril sa riaditeľ SOŠ Attila Varga.

Príležitosť naučiť sa niečo nové

Zakúpené zariadenia sú v priemyselnom odvetví často používané a trh práce si vyžaduje znalosti o ich fungovaní. Pomocou moderných strojov budú mať študenti príležitosť naučiť sa najnovšie techniky, zlepšiť si praktické zručnosti, tým si zvýšia svoje odborné znalosti a svoju konkurencieschopnosť.

„Na druhej strane dosahovanie cieľov napĺňa dopyt zamestnávateľov po technicky kvalifikovanej pracovnej sile,“ uzavrela Kovács.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Attila VargaKlaudia Mikuš KovácsováTímea Kovács