Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cook 1015152_1920.jpg
Foto: Pixabay.com
15. apríla 2019 10:55 Regionálne školstvo od vŠkolstveSITA

Základné školy očakávajú nárast stravníkov

Základné školy budú mať od nového školského roka obedy zadarmo

Základné školy očakávajú pre zavedenie obedov zadarmo nárast stravníkov o viac ako sto. Obedy zadarmo začnú pre ZŠ platiť od nového školského roka. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ ZŠ Sama Chalupku v Prievidzi Juraj Pasovský, do septembra musia mať napríklad novú verziu programu Stravné (program pre evidenciu stravníkov).

„Tiež musíme zabezpečiť modernizáciu čipového systému s rozšírením objednávania stravy cez internet, technicky zabezpečiť prepojenie so ZŠ, teda evidenciu prítomnosti žiakov na vyučovaní s evidenciou výdaja stravy v školskej jedálni, doplniť inventár, upraviť časový harmonogram výdaja stravy či posilniť dozor v školskej jedálni,“ dodal Pasovský.

Podľa Pasovského momentálne zisťujú záujem žiakov o stravovanie. „Momentálne sa nám stravuje 415 až 420 žiakov. Očakávame nárast asi o 130 žiakov,“ dodal.

Suma určite nepostačuje

Vedúca školskej jedálne ZŠ v Myjave na Štúrovej ulici Iveta Čechvalová pre agentúru SITA uviedla, že teraz sa v škole stravuje asi 420 žiakov a nárast očakávajú približne o 150. „Do septembra musíme zabezpečiť pracovné sily. Evidujeme hlavne nedostatok hlavných kuchárok,“ dodala.

Žiaci posledného ročníka materských škôl majú obedy zadarmo od 1. januára, základné školy ich budú mať od 1. septembra, teda od nového školského roka. Vyplýva to z novely zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, ktorú schválil parlament 4. decembra minulého roka. Priemerný príspevok na jeden obed v škole je 1,20 eura. „Suma určite nepostačuje,“ uzavrela Čechvalová pre agentúru SITA.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame