Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
51366905_1671188209692556_7748694573391544320_o.jpg
Foto: SITA
31. januára 2019 14:16 Regionálne školstvo od vŠkolstveSITA

Žiaci dnes dostali polročné vysvedčenie

Školákov čakajú jednodňové prázdniny, ktoré budú v piatok 1. februára

Viac ako 680-tisíc žiakov si dnes prevzalo hodnotenie za prvý polrok školského roka 2018/2019. Pre viac ako 57-tisíc prvákov ZŠ to je ich prvé takéto komplexné hodnotenie, ktoré si odniesli zo školy domov. Výpis slovného hodnotenia alebo klasifikácie prospechu a správania odovzdali triedni učitelia svojim žiakom v 2 321 základných a 837 stredných školách, vrátane špeciálnych.

Žiak sa hodnotí podľa úrovne dosiahnutých výsledkov a jeho prospech v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje určenými stupňami. Pre prípravný a nultý ročník, ako aj prvý až štvrtý ročník základnej školy sa hodnotenie môže vykonať slovne stupňami: dosiahol veľmi dobré výsledky, dosiahol dobré výsledky, dosiahol uspokojivé výsledky, dosiahol neuspokojivé výsledky.

Súčasťou vysvedčenia môže byť slovný komentár

Súčasťou ich výpisu vysvedčenia môže byť taktiež slovný komentár, v ktorom učiteľ zhodnotí vedomosti, zručnosti, návyky a postoje žiaka. Obsah slovného komentára má byť zameraný na pozitívnu motiváciu k ďalšiemu vzdelávaniu. Nesmie obsahovať negatívne odsudzujúce výroky, ale má pôsobiť vždy konštruktívne a povzbudzujúco.

Výpis vysvedčenia nie je verejnou listinou ako samotné vysvedčenie, preto môže byť vytlačený na bežný kancelársky papier. Formu, náležitosti a spôsob odovzdania výpisu si určuje škola alebo triedny učiteľ. Vydanie výpisu hodnotenia je pre školy povinnosťou, ktorá vyplýva zo zákona. Túto zmenu priniesla novela zákona o výchove a vzdelávaní z roku 2011 a jej cieľom bolo ušetriť školám časť administratívnej práce. Vysvedčenie za prvý polrok sa vydáva iba na základe žiadosti plnoletého žiaka, zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia a následne sa musí vrátiť.

Školákov po prevzatí polročného hodnotenia čakajú jednodňové prázdniny, ktoré budú v piatok 1. februára.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame